Niekoľko faktov a úspechov nášho Oddelenia lekárskej genetiky, ktoré bolo založené v roku 1998. Od svojho vzniku neustále posúvame hranice v diagnostike dedične podmienených onkologických ochorení
Historický vývoj:
Od svojho vzniku sme boli pionieri v oblasti molekulárno-genetickej analýzy v rutinnej diagnostike dedične podmienených onkologických ochorení. S viac ako 20-ročnou históriou sme sa personálne, priestorovo a technologicky rozrástli, pričom sme vždy držali krok s najnovšími inováciami.
V súčasnosti pracuje na Oddelení lekárskej genetiky OÚSA traja lekári, jedna zdravotná sestra, 11 genetikov – laboratórnych diagnostikov, 7 laborantov a dvaja študenti postgraduálneho štúdia. Sme hrdí na náš tím, ktorý spoľahlivo vykonáva viac ako 1 500 vyšetrení rodín s dedične podmieneným ochorením ročne a tisíce iných pacientov.
Svetová úroveň diagnostiky:
Niet divu, že sme jediné onkogenetické pracovisko na Slovensku s kvalitou zodpovedajúcou svetovej úrovni. S nadšením zavádzame nové inovatívne vyšetrenia zamerané na liečbu, diagnostiku a monitoring onkologických pacientov.
Technologické pokroky:
Naše analýzy sú realizované na úrovni masívneho paralelného sekvenovania (NGS) a zahŕňajú rozsah od jednotlivých génov až po analýzu klinického exómu na úrovni viac ako 6000 génov. Využívame moderné metódy ako PCR, RT PCR a priame sekvenovanie DNA.
Certifikácie a kontrola kvality:
Naša kvalita je garantovaná pravidelnou akreditáciou podľa normy ISO 15 189:2012, certifikáciou podľa normy ISO 9001 a externými kontrolami kvality vyšetrení. Držíme si štandardy!
Rôznorodosť vyšetrení:
Okrem dedičných onkologických ochorení vykonávame aj dôkaz ľudského papilomavírusu (HPV), vyšetrenie dedičnej pankreatitídy a dedičného angioedému. Šírime svoje pole pôsobnosti.
Genetické konzultácie:
Náš tím lekárov genetikov poskytuje genetické konzultácie a poradenstvo pre pacientov so zvýšeným rizikom dedičných nádorových chorôb. Spolupracujeme s lekármi rôznych odborov na optimalizácii manažmentu liečby. Na genetickú konzultáciu pacienta odporúča lekár prvého kontaktu, príp. lekár špecialista (napr. klinický onkológ, gynekológ, radiológ, gastroenterológ, chirurg atď.). Lekár genetik v ambulancii zhodnotí osobnú a rodinnú anamnézu pacienta a v prípade, ak pacient spĺňa indikačné kritériá, odporúča molekulárno-genetické testovanie.
Medzinárodná spolupráca:
Sme hrdí na to, že sme pozývaní do rôznych projektových spoluprác na medzinárodnej úrovni, čo nám umožňuje prispievať k globálnemu výskumu a vývoju v oblasti genetiky.
Náš tím je aktívny na národných a medzinárodných odborných podujatiach, publikuje v odborných periodikách a získava ocenenia za svoju prácu.
Ďakujeme vám všetkým za vašu dôveru a podporu. Sme tu pre vás a pracujeme neúnavne na tom, aby sme poskytovali najvyššiu možnú kvalitu genetických diagnostík.